Obsah diela

 

Dej diela Gábor Vlkolinský sa taktiež ako Ežo Vlkolinský odohráva vo Vlkolíne – ako je básnicky pomenovaný Vyšný Kubín. Autor vniesol začiatok príbehu do obdobia slávností – Turíce, v okamihu, keď celá dedina ide do kostola. Ežo je v spoločnosti svojej ženy Žofky a Gábora, ktorému navrhne, aby sa pridal k Marke Tomášovie. Tá kráča do kostola sama. Gábor, ako mu poradil Ežo, sa pridá k Marke, ona ho však vytrvale odmieta. Marka prežíva veľký smútok, pretože je zaľúbená do Eža, no ten si nevybral za ženu ju, ale Žofku.
         Gábor taktiež nemá šťastný osud. Jeho zemianska rodina kedysi oplývala slušným majetkom. Jeho otec bol hrdý na svoje gazdovstvo a takisto tvrdo pracoval, aby si udržal svoj majetok. Gábor má dve sestry, ktoré sa však vydali a odišli z domu a brata, ktorý ako drjčír vandruje po okolí. On im síce niekedy pošle peniaze aj šaty, no Gábor ako jediný syn sa musí postarať o celé gazdovstvo. Peniaze sa im míňajú, pretože Gáborova matka, Tereza, začne piť. Má pocit, že je v rodine zbytočná a to je hlavný dôvod jej pitia. Ona je taktiež na vine, že Gábor si nakoniec nazobral dievča, ktoré ľúbil, Uľku Gažkovie. Matka nedovolila Uľke, aby si zobrala Gábora, pretože zistila, že Tereza pije a nechcela, aby sa jej dcéra dala na rovnaké zlé chodníčky. Vydala ju za iného šuhaja Mateja. Gábor je smutný a od tej chvíle už nehľadá žiadny vážnejší vzťah, pretože už ani nemá šancu nájsť si ženu s povesťou a majetkom jeho rodiny, ktorý má.
         Šimún, Gáborov otec, sa zo začiatku snažil zabrániť Tereze v jej pití a nadával jej. No Tereza už úplne prepadla svojmu zlozvyku a dokonca ukradla aj peniaze z domácnosti, aby si mohla kúpiť alkohol. Keď to Šimún zistil, zbil ju a neskôr ho prešla trpezlivosť, chcel ju zabiť sekerou. Gábor sa však postavil medzi ňu a otca, zachránil ju. Šimún nakoniec neutiahol ťarchu, ktorá sa na neho valila a aj on zo zúfalstva podlieha alkoholu.
         Gábor, kvôli neustálemu Markinmu odmietaniu, si hľadá dievča inde. Zuzka Klockovie, ktorá sa taktiež Gáborovi páči, má však iného nápadníka. Je to bohatý zeman Aladár Farkaš. Aladárova matka nesúhlasí so vzťahom s chudobnou sedliačkou a chce, aby si našiel iné dievča. Pretože Aladár Zuzku ľúbi, povie svojej matke, že ostane radšej sám, ak nebude mať Zuzku. Zuzkina matka je naopak patrične hrdá na to, že jej dcéra sa vydá za bohatého zemana. Celá dedina o tom hovorí. No keď nešťastnou náhodou povie opitá Tereza o ich vzťahu Zuzkinmu otcovi, ten je veľmi nahnevaný a chce im to zakázať. Zúfalá Zuzka pošle Aladárovi list, v ktorom sa s ním definitívne rozchádza. V okamihu, keď ho ide poslať, zjaví sa Aladár a udobria sa.
         Gáborovi sa síce neujde ani Zuzka, no jedno dievča má predsa o neho záujem.
Veľmi bohatá Erža z Kaštieľa si myslí, že môže mať všetko, čo si zažiada, čiže aj Gábora. Na bále u Boldkov s ním tancuje a na druhý deň si skúša čepiec, pretože si myslí, že sa za Gábora vydá.
         Marka, ktorá sa nemôže zbaviť svojho smútku pre Eža, ochorie a začne rapídne slabnúť. Jej matka si myslí, že akonáhle príde jar, Markin stav sa zlepší, však opak je pravdou. Marka na jar zomiera.
         Na konci príbehu je už Gábor zúfalý a utrápený, kvôli rodičom, smrti Marky a sociálnej situácii jeho rodiny. Dokonca uvažuje aj o samovražde. Pri rozhovore so svojím najlepším priateľom Ežom, mu Ežo poradí, aby sa priženil do akejkoľvek rodiny, pretože už inú možnosť nemá a tým by sa pravdebodobne vyriešila aj časť jeho problémov.